Jeden ze sedmi divů světa - Grand Canyon v americkém státě Arizona - navštíví každoročně více než čtyři miliony turistů.
Co dělat v Grand Canyonu
Pěší turistika
Stezky podél kaňonu Bright Angel Trail South Kaibab Trail North Kaibab Trail
Ostatní aktivity
Rafting Výlet na mulách
Booking.com

Rafting na řece Colorado v Grand Canyonu

Milovníci raftingu a jízdy na divoké vodě jistě ocenění možnost zkusit svůj vodácký um na divoké řece Coloradu, jež se vlní po dně Grand Canyonu. I méně zdatní vodáci si však mohou prohlédnout kaňon přímo z řeky Colorado, neboť řada společností nabízí komerční plavby na velkých motorizovaných raftech s profesionálním doprovodem a zde není nutná téměř žádná vodácká zkušenost.

Komerční plavby jsou na výběr v mnoha variantách – od půldenních plaveb až po vícetýdenní vodácké túry po celé délce kaňonu. Ceny jsou rozdílné, ale u týdenních plaveb se pohybují od 2000 USD na osobu výše v závislosti na ročním období a části řeky (horní tok, dolní tok, apod.). Pro účast na komerčních plavbách není třeba žádné zvláštní povolení, resp. vše je zařízeno pořádající společností.

Na řeku Colorado do nitra kaňonu je možno se dostat i bez nutnosti objednávat drahou plavbu od specializovaných společností a je tak možno využít i vlastní vybavení. Pro takovou plavbu je však nutné získání povolení od správy národního parku Grand Canyon.

Existují dva typy povolení – první je vydáváno pro krátké, dvou až pětidenní plavby začínající v Diamond Creek v západní části Grand Canyonu. Každý den povoluje správa parku nalodění pouze dvou výprav s maximálním počtem 16 účastníků. O povolení je možno požádat nejdřív jeden rok před plánovaným datem.

Grand Canyon

Zájemci o delší plavby napříč celým Grand Canyonem v délce trvání od 12 do 25 dní se musí pro získání povolení zúčastnit loterie; zájem o tato povolení totiž značně převyšuje počet volných míst. Původní systém, kdy park vedl čekací listinu zájemců byl v roce 2006 opuštěn, neboť nově zapsaní uchazeči by se podle pořadníku dostali na řadu až za pětadvacet let.

Hlavní loterie se koná každý rok v únoru a během roku se konají další menší loterie, které rozdělují vrácená povolení od zájemců, kteří zrušili svou plavbu. Loterie je „vážená“ počtem let zájemce od jeho poslední plavby; tj. pokud se zájemce nikdy plavby nezúčastnil, případně se jí nezúčastnil v posledních pěti letech, získává pro loterii pět bodů a jeho šance na úspěch je tak pětkrát větší než u zájemce, jenž se plavby zúčastnil loni (a získává tak pouze jeden bod). Cena za povolení v případě úspěchu v loterii je 100 USD na osobu, přičemž za účast v loterii se platí nevratný poplatek 25 USD.

Největší poptávka po povoleních je pro měsíce květen a červen, zatímco pro zimní období je poptávka nejnižší. Počet žádostí překonává počet udílených povolení (cca 450 ročně) zhruba šestkrát. Ze statistik pro rok 2012 vyplývá, že Češi jsou skutečně národem vodáků, neboť po občanech USA a Kanady podali nejvíce žádosti o povolení.

Výběr z fotogalerie

 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek grand-canyon.cz zakázáno.    © 2016 grand-canyon.cz
Oktoberfest
Kontakt   |   Ochrana soukromí   |   Archiv