Jeden ze sedmi divů světa - Grand Canyon v americkém státě Arizona - navštíví každoročně více než čtyři miliony turistů.
Partneři
Jihozápad USA je doslova plný nádherných přírodních památek a národních parků. Jedním z nich je i Údolí smrti neboli Death Valley. Další krásný národní park je Joshua Tree v jihovýchodní části Kalifornie a světovou proslulost si zaslouženě získal národní park Yellowstone. K návštěvě láká i řada dalších států USA; oblíbeným cílem pro dovolenou bývá například prosluněná Florida či na nádhernou přírodu bohatá Aljaška na severozápadě Spojených států.

Grand Canyon

Grand Canyon je jednou z nejúžasnějších světových přírodních památek; nachází se v jihozápadní části USA ve státě Arizona. Kaňon je hluboký 1600 metrů a široký v průměru 16 kilometrů. Na jeho dně se vlní řeka Colorado, která má na svědomí vznik kaňonu. Do dnešní podoby se Grand Canyon dostal již zhruba před 1,2 miliony let.

V roce 1919 byl Grand Canyon prohlášen za národní park; od té doby ho navštívilo na 185 milionů návštěvníků a každoročně sem zavítá více než 4 miliony turistů z celého světa. Park je rozdělen na jižní a severní část; jakkoli vzdušnou čarou je to z jihu na sever přes kaňon v průměru pouhých 16 kilometrů, po silnici je to kilometrů více než 300 a cesta se tak protáhne na téměř pět hodin.

Park má rozlohu téměř 5000 km2 a řeka Colorado na dně kaňonu má délku téměř 450 kilometrů. Dno kaňonu je v nadmořské výšce zhruba 600 metrů nad mořem, jižní vrchol kaňonu pak v průměru 2100 metrů. Severní strana kaňonu je ještě o tři sta metrů výše, a s tím souvisí i nižší teploty a více srážek v této části parku.

Klima je v oblasti Grand Canyonu kontinentální a spíše suché. Srážky přicházejí zpravidla na konci léta, kdy se často vyskytnou bouře s prudkými dešti, a také v zimě, kdy jsou srážky méně intenzivní. Teploty na vrcholu kaňonu šplhají v létě ke 30 stupňům Celsia, v zimě pak zpravidla klesají pod nulu. Teploty na dně kaňonu jsou výrazně vyšší a v létě teplota často stoupá vysoko nad 40 stupňů Celsia.

Park nabízí řadu možností ubytování v hotelových zařízeních a kempech, a to zejména v jeho jižní části. Řada turistů každoročně volí možnost přenocování v nitru kaňonu, ke kterému je třeba zvláštního povolení vydávaného správou parku.

Výběr z fotogalerie

 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek grand-canyon.cz zakázáno.    © 2016 grand-canyon.cz
Oktoberfest
Kontakt   |   Ochrana soukromí   |   Archiv