Jeden ze sedmi divů světa - Grand Canyon v americkém státě Arizona - navštíví každoročně více než čtyři miliony turistů.
Booking.com

Geologie Grand Canyonu

Grand Canyon, tak jak ho známe dnes, je výsledkem mnoha geologických událostí a změn, které se odehrály v uplynulých dvou miliardách let. Právě před dvěma miliardami let začala historie tohoto kaňonu, kdy magmatickou činností vznikly horniny, které tvoří základ dnešního kaňonu. Na nich se pak postupem času usazovaly další vrstvy hornin a každá z nich dává svědectví o formování Grand Canyonu do dnešní podoby.

Na strmých skálách kaňonu je možno pozorovat zhruba čtyřicet hlavních vrstev; čímž výše je vrstva, tím mladší jsou horniny v ní obsažené; pro pozorování těch nejstarších je tak třeba sestoupit až na dno Grand Canyonu. Všechny vrstvy jsou horizontální; pokud jsou dnes nějaké vrstvy zvlněné, je to následek dalších geologických jevů, které se odehrály až poté, co byla tato vrstva hornin uložena.

Nejvyšší a tedy nejmladší vrstva je tvořena vápencem, jenž vznikl na dně oceánu. Důvodem, proč bývalé dno oceánu je dnes v takto relativně vysoké nadmořské výšce, je pohyb tektonických desek. Zhruba před 75 miliony let započal významný pohyb těchto desek, což mělo za následek postupné nadzvednutí povrchu země a tzv. Colorado Plateau (plošiny), odhadem o více než tři kilometry. Zároveň se v oblasti dnešního Grand Canynonu vytvořily zlomy vedoucí od severu na jih.

Grand Canyon

Kanoň do dnešní podoby vytvořila dravá řeka Colorado díky erozi probíhající několik milionů let. Geologové se nemohou zcela shodnout, jakým způsobem se řeka do oblasti Grand Canyonu dostala. Velmi pravděpodobně však původně šlo o dvě zcela rozdílné řeky, jejíž horní tok v Utahu a Coloradu je starší (zhruba 7-10 milionů let), zatímco dolní tok (Arizona a Nevada) se vytvořil až před pěti či šesti miliony let. Postupně, i díky vytvoření kalifornského zálivu a následným geologickým změnám, došlo k jejich spojení a vytvoření řeky Colorado do dnešní podoby.

Erozivní potenciál řeky Coloradu umocňuje její poměrně značný sklon, který zrychluje tok řeky. Na své téměř 450 kilometrů dlouhé pouti Grand Canyonem sestupuje řeka Colorado o 610 výškových metrů. Zásadní vliv na vytvoření kaňonu však mělo opakování dob ledových ve čtvrtohorách. Studené klima, srážky a častější bleskové povodně vedly k většímu objemu řeky Colorado a ještě rychlejšímu toku, což vedlo k rychlé erozi a vytváření a „hloubení“ kaňonu. Zhruba před 1,2 miliony let se tak Grand Canyon dostal zhruba do podoby, jak ji známe dnes.

Výběr z fotogalerie

 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek grand-canyon.cz zakázáno.    © 2016 grand-canyon.cz
Oktoberfest
Kontakt   |   Ochrana soukromí   |   Archiv